Pistageglass på svenskt vis

Ingredientes 

100 g osaltade skalade pistagenötter40 g socker
5 yemas de huevo
75 g socker
2 1/2 taza de crema de leche
2 1/2 dl standardmjölk

Picar las nueces en trozos grandes y ponerlas en una cacerola junto con la leche y la nata.

Hetta upp till kokpunkten, dra sedan av kastrullen av värmen och låt dra 15 minutos.

Colar la mezcla de nata y reservar.

Mixa nötterna med 40 g socker till en fin massa. Dejar de lado.

Batir las yemas hasta que queden esponjosas con el resto del azúcar.

Hetta upp gräddblandningen igen, häll över en slev av den i äggvispet under omrörning. Luego vierte la masa en la cacerola con la mezcla de nata.

Rör om glassmeten på medelvärme tills den nått en temperatur på 84°. Rör ned nötmassan och sila sedan smeten genom en finmaskig sil. Dejar enfriar.

Si tienes tiempo, deja reposar la masa en el frigorífico unas horas.

Kör sedan glassen i glassmaskin och frys den sedan i minst 4 horas antes de servir.

 

Pistageglass, Gelato Di Pistacchio


10 portioner,Ingredientes

200 g osaltade skalade pistagenötter
400 g strösocker (más 80 g extra)
700 ml mjölk 3%
300 ml grädde
10 stora ekologiska äggulor

Lägg pistagenätterna i en mixer tillsammans med de extra 80 g socker. Mixa det hela först i puls sedan i full fart till ett finfint pulver.

Ta fram en tjockbottnad kastrull och värm mjölk och grädde till exakt kokpunkten och ta direkt kastrullen av värmen.

Blanda ägg och socker i en matberedare och vispa samman det hela i cirka 8 acta. Tillsätt då den varma gräddmjölken och låt maskinen gå på lägsta varv hela tiden. När allt är ihopvispat, häll tillbaka smeten i kastrullen och värm sakta, sakta över svag värme tills smeten lätt fastnar och ”stannar kvar” på baksidan av en träslev. Se tarda aproximadamente 10-15 acta.
Ta då kastrullen från värmen och vispa ner pistagepulvret. Blanda väl och sila sedan smeten genom en finmaskig sil, ner i en bunke.
Låt smeten svalna i kylskåp i 12 timmar innan den körs i glassmaskin. Cirka 30-40 minuter i maskinen sen in i frysen i ett gäng timmar. Låt glassen stå framme några minuter innan servering.